Verkiezingen Oostenrijk
Groene presidentskandidaat klopt rechts-populistische rivaal in Oostenrijk
De onafhankelijke linkse presidentskandidaat en ex-leider van de Groenen, Alexander Van der Bellen, heeft de presidentsverkiezingen in Oostenrijk gewonnen. In de eerste resultaten heeft Van der Bellen een voorsprong genomen die zijn rechts-populistische rivaal Norbert Hofer (FPÖ) niet meer kan inhalen.
Persbureau APA en Oostenrijkse tv-zender ORF melden kort na sluiting van de stembureaus dat de 72-jarige oud-leider van de Groenen ver voor ligt op Hofer. De prognoses zijn gebaseerd op telling van ruim de helft van alle uitgebrachte stemmen.
Zowel APA als ORF stellen dat Van der Bellen ruim 53 procent van de stemmen kreeg en Hofer ruim 46 procent. De campagnemanager van Höfer heeft direct na het verschijnen van de prognoses zijn verlies toegegeven.
Vooraf waren Oostenrijkse verkiezingsexperts voorzichtig met voorspellingen. Er werd rekening mee gehouden dat de uitslag pas dinsdag bekend zou worden. Na de Brexit en de verkiezing van Trump in de VS, zou een overwinning van Hofer passen in de opkomst van het rechts-populisme in de VS en Europa. Als hij was gekozen, was het voor het eerst geweest in de naoorlogse geschiedenis van West-Europa dat een rechtse populist staatshoofd zou worden.
Herkansing
In april behaalde Van der Bellen ook een nipte overwinning met een voorsprong van 30 duizend stemmen, maar die uitslag werd ongeldig verklaard vanwege problemen met de stemmen per brief. De tweede stembusgang was oorspronkelijk voorzien voor 2 oktober, maar er werden mankementen aan de stembiljetten ontdekt.
Nu Van der Bellen ook in de herkansing een meerderheid heeft behaald, wordt hij de opvolger van de sociaaldemocratische bondspresident Heinz Fischer.
De president heeft in Oostenrijk een voornamelijk ceremoniële rol, maar het staatshoofd benoemt wel de kanselier en de ministers. Ook heeft hij de macht het parlement ontbinden, hoewel naoorlogse presidenten terughoudend gebruik hebben gemaakt van deze bevoegdheden.