Myanmar: hoge opkomst bij eerste vrije verkiezingen
De historische parlementsverkiezingen in Myanmar zijn gisteren in goede orde verlopen. De hele dag stonden lange rijen voor de deuren van mensen die hun stem wilden uitbrengen. Het is voor het eerst dat er in Myanmar vrije verkiezingen zijn.
Ruim 80 procent van de kiezers heeft een stem uitgebracht, meldt AFP. Dat was te zien in de oude hoofdstad Rangoon, waar correspondent Michel Maas vandaag is. "Overal stonden lange rijen, al voordat de stemlokalen openden. Iedereen was opgewonden en blij. Het was duidelijk te merken dat er iets bijzonders aan de hand was."
Dat Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi naar verwachting de verkiezingen wint, betekent niet dat zij president wordt, want de grondwet verhindert dat. Haar Nationale Liga voor Democratie (NLD) neemt het op tegen de Partij voor Unie, Solidariteit en Ontwikkeling (USDP) van zittend president en oud-generaal Thein Sein. Een kwart van de zetels gaat echter bij voorbaat naar het leger.
Wil de NLD aan de macht komen, dan moet het meer dan tweederde van de niet-legerzetels binnenslepen. Legerpartij USDP heeft aan iets meer dan een derde van de zetels genoeg. "De NLD moet wel 67 procent van de zetels krijgen om een meerderheid te veroveren. Dat lukt waarschijnlijk wel in de grote steden", zegt Maas, "maar daarbuiten wordt het lastiger. Meerdere etnische minderheidsgroepen zullen op hun eigen lokale partijen stemmen."
Van eerlijke verkiezingen is geen sprake, stelde Human Rights Watch (HRW) al. Zondag kwamen ook nog eens berichten naar buiten dat er mogelijk gefraudeerd wordt.
Aung San Suu Kyi stond omwille van haar verzet tegen de junta in totaal bijna vijftien jaar onder huisarrest. Sinds 2010 is het militair bewind in Myanmar vervangen door een, weliswaar nog steeds door het leger gesteund, civiel bestuur. Datzelfde jaar vonden overigens al eens verkiezingen plaats, maar die werden toen nog door de NLD geboycot. Onder toeziend oog van honderden journalisten bracht Aung San Suu Kyi vanochtend haar stem uit in Yangon.