"Etherische oliën niet zo onschuldig"
In het recente nummer van het medische weekblad de Huisarts waarschuwt het Belgisch Centrum voor Geneesmiddelenbewaking voor de zeer ernstige bijwerkingen van etherische oliën. Het centrum raadt gebruikers daarom aan etherische oliën even goed te bewaren als geneesmiddelen. Etherische oliën worden vooral in inhalatiemiddelen gebruikt om verstopte neuzen en hoestbuien te voorkomen.
Kindje in coma
Het Antigifcentrum ontving sinds 1991 al 23 oproepen voor de accidentele opname van het inhalatiemiddel Olbas, waarin de etherische oliën eugenol, eucalyptol en menthol verwerkt zitten. Een kindje geraakte door de inname in coma. In dezelfde periode kreeg het Antigifcentrum ook 62 oproepen voor de inname van Dentophar, een oplossing voor dentaal gebruik op basis van de oliën eugenol, chloralhydraat en chloroform. Bijna alle getroffen kinderen moesten gehospitaliseerd worden. Vooral de chloroform gaf aanleiding tot centrale en respiratoire problemen.
Geen bewijs
Aan de hand van deze voorbeelden waarschuwt het Centrum dat niet alle etherische oliën onschuldig zijn. Ze moeten daarom "even goed achter slot en grendel" worden bewaard als geneesmiddelen, luidt het. Omdat ze geen geneesmiddel zijn, is het overigens niet verplicht de gebruiker van etherische oliën te waarschuwen voor ongewenste nevenwerkingen. Het Federaal Agentschap voor Geneesmiddelen en Gezondheidsproducten (FAGG) geeft in de Huisarts ook mee dat er voor behoorlijk wat van die populaire inhalators geen bewijs is dat ze doeltreffender zijn dan de inhalatie van gewone waterdamp. (belga/bf)