NieuwsCultuur
Theaters en bioscopen wachten niet op Overlegcomité en doen de deuren weer open
Nadat de Raad van State de regeringsbeslissing om culturele binnenruimtes te sluiten geschorst heeft, gaan heel wat theaters en bioscopen opnieuw open. Daarvoor werd zelfs niet gewacht op de bekrachtiging door het Overlegcomité.
Het Antwerpse stadstheater Toneelhuis bracht dinsdagavond, kort nadat de Raad van State geoordeeld had dat de sluiting van de theaters werd geschorst omdat de regering die beslissing onvoldoende had beargumenteerd, al opnieuw tickets voor The Sheep Song van FC Bergman in verkoop. De speelreeks van 22 tot 30 december was grotendeels geannuleerd vanwege de opgelegde sluiting en tickethouders waren al terugbetaald. Maar in allerijl besloot Toneelhuis de laatste twee voorstellingen, op 29 en 30 december, alsnog te laten doorgaan.
Elders in Antwerpen besloot het Fakkeltheater om vanaf zondag opnieuw de deuren te openen. “We willen de reeks voorstellingen van Kerstekinderen zo snel mogelijk hervatten”, zegt directeur Sam Verhoeven. “De voorstellingen die deze week geannuleerd waren, verplaatsen we naar februari.”
‘Personeel terughalen’
Dat de heropening ‘pas’ op zondag wordt gepland, komt volgens Verhoeven omdat er weer heel wat praktische zaken moeten worden geregeld. “We moeten mensen die te horen hadden gekregen dat hun voorstelling alweer was uitgesteld, bellen om te zeggen dat ze nu toch kunnen komen kijken op de oorspronkelijke datum.”
Ook de Leuvense Cinema Zed en bioscoopketen Kinepolis wachten tot zondag om het publiek opnieuw te verwelkomen. “We hadden net alles in gereedheid gebracht voor de sluiting en nu zijn we weer volop voorbereidingen aan het treffen voor een heropening”, zegt Kinepolis-woordvoerster Anneleen Van Troos. Onder meer het personeel moet weer gemobiliseerd worden.
UGC, de op een na grootste bioscoopketen in België, verwelkomt vanaf donderdag weer bezoekers in zijn cinema’s. Kleinere bioscopen schakelen sneller. Cinema Cartoon’s achter het Antwerpse stadhuis deed dinsdagavond de deuren al open, Cinema Lumière in Antwerpen en Mechelen heropende een dag later.
Gent is voorzichtiger
De Gentse huizen zijn voorlopig iets voorzichtiger. NTGent hoopt op 10 januari te heropenen. “Wij hebben geen aan- en uitknop. We kijken of we eerdere voorstellingen kunnen verplaatsen”, klinkt het. Het gaat om Familie en Dissident. “Het wordt sowieso een gepuzzel met agenda’s en we weten nog niet wat exact mogelijk is.”
Ook bij kunstencentrum Voo?uit is het voorlopig afwachten. “De repetities liggen voorlopig stil”, zegt coördinator Franky Devos. “Er is beslist dat er 200 mensen in de zaal mogen zitten, maar bij onze productie van Alain Platel staan er 70 mensen op het podium. We wachten af of het ook voor hen veilig is met die zeer besmettelijke omikronvariant bij het repeteren en spelen.” Normaal zou het stuk op 12 januari in première gaan.